در توهم نجات

                           4e88a493c6e138759e5e72f47977b5bf.jpg

آیا می دانید :

ـ پوشش جنگلی ایران در سال ۱۳۴۰، در حدود ۱۸ میلیون هکتار بوده و این در حالی است این میزان هم اکنون به ۷/۱۲ میلیون هکتار رسیده است؟!

ـ جنگلهای شمال ایران كهن ترین جنگل دنیاست و بیش از ۶۰ میلیون سال از عمر و قدمت آن می گذرد؟!

ـ در ۴۰ سال گذشته بیش از ۲۲ درصد از جنگل های شمال كشور از بین رفته و تبدیل به زمین های زراعی و چراگاه و یا مناطق صنعتی و مسكونی شده است؟!

ـ بیش از۳۰ درصد از ۸ هزار و ۲۰۰ گونه گیاهی موجود در ایران در جنگل های شمال ایران وجود دارد؟!

ـ هر ساله حدود ۲/۱میلیون بشکه نفت معادل ۱۶۰ هزار تن وارد آبهای خلیج فارس می شود؟!

ـ سالانه ۲۰ میلیون تن فاضلاب تصفیه نشده به آب‌های داخلی، نیلگون خلیج فارس و دریای خزر سرازیر می شود؟!

ـ بیش از ۹۰ درصد آب آشامیدنی جهان از آبهای زیر زمینی تامین می گردد؟!

ـ حدود ۱۶۳رودخانه آلوده در کشور شناسایی شده که درصد آلودگی ۶۰ تا۷۰ از آنها به بالاترین میزان خود رسیده است ؟!

عدم توجه به حفاظ محیط زیست در ایران به جایی رسیده که باید گفت متاسفانه ایران از نظر شاخص‌های پایداری محیط زیست با کسب رتبه ۱۳۲در بین ۱۴۶کشور جهان ، در انتهای جدول جهانی قرار گرفته است. در این جدول که ۱۴۶ کشور جهان از نظر وضعیت زیست محیطی، اجتماعی و اقتصادی مورد ارزیابی قرار گرفته اند فنلاند، نروژ، اروگوئه، سوئد، ایسلند و کانادا به ترتیب در جایگاه اول تا ششم جهان قرار گرفتند و کشور ایران با کسب ۸/۳۹ امتیاز بعد از کشورهایی همچون آنگولا، بورکینافاسو، ویتنام، لیبی، چاد و... در مقام ۱۳۲ جهان قرار گرفته است.


آنچه مسلم است دوره تهدید و نواختن زنگ خطر گذشته و باید دیگر به دنبال اجرایی کردن راهکار اساسی و اصولی برای نجات محیط زیست باشیم ، مواهب خدادادی و طبیعت خیره کننده ای که فقط چند قدم تا نابودی کامل فاصله دارند.

نابودی جنگل و تالاب ها ، انقراض گونه های نادر حیات وحش، فرسایش خاک بر اثر جنگل تراشی و غارت جنگلها و تشدید آلودگی آبها و رودخانه ها تنها بخشی از عواملی هستند که دست به دست هم داده تا محیط زیست ایران که همگان آن را در دنیا کم نظیر می خوانند رو به زوال رود.
طبق اصل ۵۰ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، حفاظت محیط زیست وظیفه عمومی تلقی می گردد. لذا هر گونه فعالیت اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران همراه باشد ، ممنوع است ، اما اینکه چرا این قانون نیز همچون سایر قوانین مرتبط با مسائل زیست محیطی تا کنون نادیده گرفته شده جای سئوال دارد .
وقتی از نظر تخریب جنگل جزو شش کشور اول دنیا، در بیابان زایی از نظر مولفه تاثیر عامل انسانی نخستین کشور، از نظر فرسایش خاک دومین کشور و در نابودی حیات وحش نخستین کشور دنیا هستیم که در طول تاریخ بشری بی سابقه بوده ، چگونه می توان باز هم ادعا کرد که ایران جزو ۵ کشور نخست برخوردار از طبیعت است.
در حالی کارشناسان و طرفداران مسائل زیست محیطی معتقدند که دستگاههای مسئول در امر حفاظت از محیط زیست عزم خود را برای نابودی جزم کرده اند که هرگز این هشدارها و طعنه ها نتوانسته سازمان حفاظت محیط زیست را به عنوان متولی اصلی به خود اورد، تا حداقل برنامه های غلط در پیش گرفته شده در طی سالها را کنار گذارد.
بر اساس آمارها، هر ساله حدود ۲/۱میلیون بشکه نفت معادل ۱۶۰ هزار تن وارد آبهای خلیج فارس می شود و روزانه نیز حدود ۶/۲ میلیون بشکه آب مخلوط با نفت خام به دریا می ریزد و این روندی است که سالها است که ادامه دارد و هنوز نیز تصمیمات و قول و قرار های میان کشورها ، پروتکل های امضاء شده و همچنین تهدیدات کارشناسان نیز نتوانسته آن را متوقف کند.
در شرایطی سالانه ۲۰ میلیون تن فاضلاب تصفیه نشده به آب‌های داخلی، نیلگون خلیج فارس و دریای خزر سرازیر می شود که این امر امروز به عنوان یک تهدید جدی برای درصد بالایی از پستانداران ،جانواران و گیاهان دریایی محسوب می شود . تهدیدی که چندان جدی گرفته نشده است .
آبهایی که همواره از آن به عنوان گهواره تمدن و قلب تپنده خاورمیانه و منحصر به فرد در میان حوزه‌ ها‌ی آبی جهان یاد می شود امروز به دلیل صید بی رویه توسط غواصان و افراد سودجو و فروش آنها، احداث اسکله های نفتی و بار اندازها و به دنبال آن افزایش غلظت آب و ورود آلایند ها از طریق صنایع حاشیه سواحل به سرعت به سمت نابودی پیش می رود .
روند آلودگی های زیست محیطی در حالی طی سالهای اخیر به دلیل بی توجهی و سهل انگاری های مدیریتی شدت گرفته که به نظر می رسد طی سالهای نه چندان دور اثرات ان در سلامت مردم مشهود شود.
آبهای زیر زمینی که همواره در جهان به عنوان تامین کننده آب آشامیدنی مردم هستند امروز به دلیل تصمیمات مدیریتی غلط در معرض آلودگی شدید قرار گرفته اند و به طبع باید منتظر نمایان شدن اثرات آن در سلامت مردم باشیم.
بیش از ۹۰ درصد آب آشامیدنی جهان از آبهای زیر زمینی تامین می گردد که این آبها به وسیله چشمه ، قنات و حفر چاه ، به سطح زمین راه پیدا می کند و مورد استفاده قرار می گیرد و باید گفت کشور ما نیز از این وضعیت مستثنی نیست. اما اعمال روش های مدیریتی غلط همچون امحاء و دفن غلط زباله های بیمارستانی باعث شده این آبها در معرض آلودگی های خطرناکی قرار گیرند.
از سوی دیگر به گفته کارشناسان، حدود ۱۶۳رودخانه آلوده در کشور شناسایی شده که درصد آلودگی ۶۰ تا۷۰ از آن به بالاترین میزان رسیده و این در حالی است که سالها است که مسئولان حفاظت از محیط زیست از آغاز طرح شناسایی و بررسی علل آلودگی این رودخانه ها صحبت می کنند اما هیچ خبری از اجرای طرح نمی شود.
روند کاهش شدید پوشش جنگلی ایران را نیز به طور حتم نمی توان نادیده گرفت مواهب الهی که هیچ تلاشی برای حفظ آنان نشده به مرور در حال محو شدن از زمین هستند.
آمارها نشان می دهد، پوشش جنگلی ایران در سال ۱۳۴۰، در حدود ۱۸ میلیون هکتار بوده و این در حالی است این میزان هم اکنون به ۷/۱۲ میلیون هکتار رسیده است ، به عبارتی طی مدت ۴۵ سال، حدود ۳۵ درصد کل پوشش جنگلی نابود شده است.
جدا از کاهش پوشش گیاهی، آلودگی دریاها و رودخانه ها، تشدید انقراض گونه های نادر حیات وحش نیز می توان یکی دیگر از نتایج عملکرد ضعیف سازمان حفاظت محیط زیست طی سالهای اخیر برشمرد.
تخریب زیستگاه ها از یک سو و شکار غیر مجاز از سوی دیگر سبب کاهش شدید گونه های مختلف جانوری در کشور شده به طوری که برخی از این گونه ها در معرض انقراض شدید قرار دارند اما آنچه در کشور ما اتفاق افتاده و ادامه دارد ، این واقعیت کتمان ناپذیر است که ما در درجه اول زیستگاههای حیات وحش را با ساخت و ساز و احداث جاده تخریب می کنیم و سپس با تفنگ، تله و سم به جان حیوانات می افتیم.
حیات وحشی که در دنیا کم نظیر است اما تلاشی برای حفظ و نگهداری آنان صورت نمی گیرد و به آسانی مورد هجوم قرار گرفته و نابود می شوند.
در حقیقت روزگاری به داشتن منابع طبیعی منحصر به فرد و گونه های نادر حیات وحش خود می بالیدیم و گمان می کردیم که قوچ، کل، گوزن زرد ایرانی تا ابد خواهد ماند و این خیال باطلی بود، چرا که امروز دیگر خبری از این منابع عظیم نیست و باید شاهد نابودی ذره ذره آنها باشیم.
کارشناس محیط زیست ضمن انتقاد از سیاست های سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ و نگهداری حیات وحش می گوید : سازمان حفاظت محیط زیست تا کنون در ارتباط با حفظ محیط زیست و به خصوص نگهداری از حیات وحش رو به انقراض ، حرکت جدی انجام نداده و این امر باعث نابودی گونه های نادر در نقاط مختلف کشور شده است.
اسرافیل شفیع زاده می گوید : طی سالهای اخیر روند منقرض شدن برخی گونه ها همچون قوچ ایرانی مشاهده می شود و این در حالی است که این امر از سوی سازمان حفاظت محیط زیست هیچ گاه مورد توجه قرار نگرفته است.
وی می افزاید: مسئولان محیط زیست همواره واقعیت را کتمان می کنند و از اعلام گونه های از بین رفته حیات وحش خودداری می کنند.
وی می گوید : بررسی وضعیت محیط زیست کشور نشان می دهد که سیاست های حفاظتی از گونه های گیاهی و حیوانی به صورت منطقی تعیین و اعمال نمی شود و این امر به روند تخریب مناطق حفاظت شده سرعت بیشتری داده است.

گزارش از خبرگزاری مهر

+به اضافه

بدلیل تحویل پروژه وبلاگمو تا حدود یکماه نمی تونم به روز کنم . اگر نظری و پیشنهادی در جهت  بهبود مطالب دارید  خوشحال می شم .

/ 32 نظر / 58 بازدید
نمایش نظرات قبلی
طراحی با طبيعت

حکايت سرخه حصار همچنان پابرجاست ، این بار بخوانید مصاحبه ای که با معصومه ابتکار در این خصوص انجام شده :http://www.aftab.ir/news/2007/jul/01/c4c1183297748_social_enviroment_sorkhehesar.php

طراحی با طبيعت

طرح هادی روستای «همسین» اجرا می شود + در جلسه فرمانداری تهران اعلام شد تا موانع ورود مصالح را به داخل پارک ملی «سرخه حصار» برداشته شود !!! مطالب بیشتر در :http://www.aftab.ir/news/2007/jul/01/c4c1183297748_social_enviroment_sorkhehesar.php

ماندانا اين رد

به جای اين همه سوت و کف و به در و تخته کوبيدن راهنمايی کن ببينم معيار انتخاب وبلاگ زيست محيطی چيه بابا!

طراحی با طبيعت

گرد و غبار بيابانها بر فراز کوهها http://www.aftab.ir/news/2007/jul/02/c3c1183383925_science_education_environment_mountain.php

طراحی با طبيعت

تجاوز به اراضی ملی؛ اینبار در سیلواز میگون http://www.aftab.ir/news/2007/jul/03/c4c1183477084_social_enviroment_environmental.php

گرگ خاکستری

می گم اين پروژه تموم نشد؟! اگه مثل پروژه های عمرانی باشه که حالا حالا ها ول معطليم

بهنام همايونی

تاييد حکم شهادت محيط بان‌ها افزايش حق الکشف و استخدام رسمی محيط بان های شرکتی اخبار اميدوارکننده ای است که جوادی مديرکل گارد و امور استان‌های سازمان ح م ز در گفت و گو با روايت نقل کرده است.

نيکروز

سلام .. سایت پرشین کتس در پنجمین سالگرد تولد خود دوباره شروع به فعالیت کرد ... انجمن حمایت از گربه ها

سعيدسعيدی

سلام با معرفی ابتکار جالبی در زمينه اطلاع رسانی سبز به روزم خوشحال ميشم سری بزنيد