کتاب وبلاگ من منتشر شد

 

                              tarahi.jpg

طبیعت درباره ما قضاوت می‌كند، اينكه مغز انسان يك غده بدخيم بود كه بايد حذف می‌شد؟ و يا زايشی كه به روند تكامل طبيعت كمك كند؟

بالاخره به یکی از خواسته های وبلاگیم رسیدم و کتابی که نام وبلاگم رو از روی اون  انتخاب کرده بودم توسط  استاد وهاب زاده ترجمه و منتشر خواهد شد. بی صبرانه منتظر  خوندش هستم.

خیلی جالبه، این چند روزه همش توی ذهنم بود که چطور می شه یک تعریف جامع وکامل راجع به رشته خودم به کسانی که سوال می کنم بدم! تو این کتاب جامع می شه نه تنها جواب این سوال را پیدا کرد بلکه  به خیلی از پرسشهای دیگه در مورد اینکه چطور می شه با مسائل محیط زیستی به شیوه ای جدید برخورد کرد هم پی برد. همانطور که هدف راه اندازی وبلاگم رو هم همین موضوع معرفی کرده ام...

 مصاحبه دکتر وهابزاده در مورد کتاب طراحی با طبیعت

و اما معرفی نویسنده خلاق و  برجسته این کتاب، جناب آقای مک هارگ:(خواندن این مطلب و آشنایی با این انسان بزرگ تنها چند دقیقه از وقت باارزش شما را خواهد گرفت)

ايان مك هارگ در سال 1920 در نزديكي شهر صنعتي گلاسكو در اسكاتلند كه پدرش در آنجا وزير بود به دنيا آمد. . او به زودي استعداد فراواني در طراحي و نقاشي از خود نشان داد و به توصيه اطرافيانش به رشته طراحي منظر روي آورد. فضاي شهري گلاسكو ايده نياز به تغيير مناظر شهري براي سازگاري بيشتر با طبيعت را در او به وجود آورد اما تنها پس از پايان دوره سربازي او در جنگ جهاني دوم بود كه اين ايده به طور واضح در ذهنش پرورش يافت. وحشت جنگ از يك سو و مناظر زيباي طبيعت كشور ايتاليا، كه طول مدت جنگ را در آن گذراند، از سوي ديگر به پختگي انديشه اش ياري رساند.
پس از اتمام جنگ به آمريكا سفر كرد و ليسانس و فوق ليسانس خود را در رشته طراحي لنداسكيپ و معماري شهري از دانشگاه هاروارد دريافت كرد. پس از آن در دانشگاه پنسيلوانيا تدريس در اين رشته را آغاز كرد و به كوشش او دپارتمان معماری منظر در اين دانشگاه تاسيس شد و نيز درس جديدي به واحدهاي درسي دانشجويان افزوده شد با نام بشر و محيط زيست. در 1960 در برنامه اي تلويزيوني با نام خانه اي كه در آن زندگي مي كنيم به عنوان مجري در شبكه CBS ظاهر شد و در 1969 كتاب طراحي با طبيعت را نوشت.
اين كتاب پيشگام طرح مفهوم طراحي بوم شناختي بود و به زودي به عنوان شاخص ترين كتاب در زمينه طراحي منظر و معماري شهري مطرح گرديد .
از آن به بعد او همكاري با موسسات زيادي را در طراحي شهرهاي سازگار با طبيعت آغاز كرد و پروژه هاي موفق فراوانی از خود به يادگار گذاشت و به واسطه آنها جوايز فراوانی را نصيب خود كرد. او در مارس2001 در اثر بيماري ريوي در سن 80 سالگي درگذشت. او در طول زندگي خود براي ايجاد اتحاد و پيوستگي ميان انسان و طبيعت تلاش كرد. خود او اين همه را تحت تاثير محيط خشك و صنعتي شهر گلاسكو كه دوران كودكي اش را درآن گذرانيده بود مي دانست؛ چيزي كه او را تبديل به يكي از تاثيرگذارترين چهره هاي فرهنگ ساز در زمينه محيط زيست و طراحی منظر در قرن بيستم كرد.
خود مك هارگ درباره كتابش مي‌گويد: "این کتاب نتیجه تجربیات شخصی من است درباره نیروی خورشید، ماه، ستارگان، تغییر فصول، زمان کاشت و برداشت، ابرها و باران ها، رودخانه‌ها و اقیانوس‌ها، جنگل‌ها، گیاهان و حیوانات؛ آنها با ما هستند، اجاره‌نشین این جهان، شریک ما درمبارزه برای تنازع بقا و همراه ما در ساختن آینده."
"كتاب طراحی با طبيعت كه در سال 1969 به چاپ رسيد موضوع نقدها و بررسي هاي بسيار شد كه از نظر من به طرز استثنايي و نامنتظر سخاوتمندانه بود. ارزيابي خود من پس از بيست سال با پذيرش اين نكته آغاز مي‌شود كه زمان براي انتشار آن بي نقص بود. قطار سروقت خود بود. نكته بعد اينكه هدف من از طراحی با طبيعت آن بود كه چندين كمبود آشكار را تامين كند. اولين آنها فقدان هرگونه آگاهي از مسائل محيط زيست در عرصه برنامه ريزي بود كه اين يك فرآيند سياسي- اقتصادي كاملا كاربردي محسوب مي شد. نقص بعدي فقدان انسجام و يكپارچگي در درون علوم محيطي بود. زمين شناسان، اقليم شناسان و متخصصين خاك شناسي از علوم فيزيكي يا اطلاع بودند اما با حيات ناآشنا، و بوم‌شناسان و زيست‌شناسان تنها درك محدودي از فرآيندهاي فيزيكي نشان مي‌دادند. دانشمندان عموما هيچ توجهي به ارزشها يا امر برنامه ريزي نداشتند و بالاخره هيچ نظريه‌يي وجود نداشت كه به مسئله سازگاريهاي انسان بپردازد.
طراحی با طبيعت در هر يك از اين موارد سهمي بر عهده گرفت و شيوه اي ارائه كرد كه از طريق آن مي توان داده هاي زيست محيطي را در فرآيند برنامه ريزي گنجاند و ديدگاه متداول در مطالعات بوم شناختي را به گونه اي گسترش داد كه طيف تمام عيار علوم محيط زيست را شامل شود. موضوع ارزشها را به عنوان يك عنصر تعيين كننده، به جنبش محيط زيست عرضه داشت و بالاخره نظريه جديد ارائه كرد.
كتاب موضوع ارزشها را به عنوان مناقشه‌اي بر عليه ديدگاههاي غرب نسبت به رابطه انسان و طبيعت مطرح كرد و ديدگاه بوم شناختي را به جاي آن به عنوان ديدگاه برتر نشاند كه با تجربه سازگار و راهي است براي تامين و بهبود زيست سپهر و سلامت و رفاه بشر . در طي دو دهه گذشته ارزشها، در ارتباط با محيط زيست عميقا دگرگون شده؛ ديگر نمي توان از طبيعت سوء استفاده كردو از مجازات گريخت. احزاب سبز، سياستهاي سبز و توجه گسترده به محيط زيست جهاني خود گواهي است بر اين تحول شگفت انگيز. چه مسرت بخش كه علاقه به حفظ زمين جاي عزم به نابودي آن را گرفته باشد. لذا وظيفه جديد پيش روي ماست: درك شيوه كار جهان و تنظيم رفتار خويش در واكنش به اين آگاهي، حفظ زمين؛ سبز كردن و التيام آن."

/ 7 نظر / 17 بازدید
فرداد دولتشاهی - همنهاد

می تونم درک کنم که انتشار اين کتاب چقدر برای شما می تونه هيجان انگيز باشه. ممنون از اطلاع رسانی تان.

حميد موذنی

سلام مخلص با مطلبی در مورد مرگ دلفینها در سواحل خلیج فارس با عنوان" انسانم آرزوست" به روزم از نظر شما بهره میبرم

مرتضی ميرزايي

سلام وهاب زاده که کارش درسته و لی انشا الله يه روز کتاب خودت چاپ بشه

مژگان جمشیدی

قبل از اینکه ایمیل های خودم را ببینم اول خبرش را در وبلاگ تو دیدم ،‌خوشحال شدم ،‌ خیلی زیاد و تبریک به تو که نام وبلاگت نام یکی از ترجمه های دکتر وهاب زاده است ،‌ایشان واقعا انسان بزرگی هستند

گرگ خاکستری

مبارکه. اگه خواستی شيرينی برام بفرستی جمعه شب زمان مناسبيه!‌ فقط لطف کن هزينه آژانس رو بذار خودم حساب کنم

سپهر سلیمی

تبریک میگم واسه شیرینی خوردن رو من هم میتونی حساب کنی

مسعود شماعی زاده

سلام و درود من مسعود هستم، دانشجوی دکتری طراحی پایا (از گروه طراحی محیط زیست) در دانشگاه چینگ هوای پکن، چین. چند وقت پیش یکی از اساتیدمون توی یه کنفرانس این کتاب رو (طراحی با طبیعت) معرفی کرد و من به عنوان یکی از تکالیف درسی خوندن و خلاصه کردن اون رو انتخاب کردم. کتاب خیلی خیلی مفیدی است. این کتاب ترجمه چینی هم داره، ولی من از اصل انگلیسی خوندمش. الان دارم خلاصه انگلیسی رو به چینی ترجمه میکنم. بعد دیدم که به فارسی هم ترجمه شده که متاسفانه فعلا دسترسی ندارم. حالا موضوع اینه که یکی از بخشهای این کتاب خیلی به کار پایان نامه من میخوره، برای همین میخوام یه ترجمه تخصصی و حرفه ای از این بخش رو هم داشته باشم. چون متاسفانه الان دسترسی به اصل کتاب ندارم، خواستم ببینم شما نسخه ی دیجیتال (پی.دی.اف یا چیز دیگه) از این کتاب (یا لا اقل از بخش یازدهم به نام طبیعیون! یا طبیعتگرایان، یا طبیعیدان) ندارید که برای من بفرستین؟ پیروز باشید.