دستهای چه کسی آسمانهای پراز باران را از زمین دزدیدند؟

جنگلهای کردستان همچنان در آتش می سوزند!

طبق آخرین اخبار دریافتی در روز ۲۵ مرداد یعنی تنها در یک روز ۱۲ فقره آتش سوزی در جنگلهای بانه کردستان گزارش شد!

تصاویر تکاندهنده از نابودی حیات در بختگان در وبلاگ دیده بان محیط زیست   !

 

فاجعه بختگان چیز جدیدی نیست .  عکسهای زیر مربوط به بختگان در سال گذشته است!

حیوان بی چاره از شدت شوری و گرما شدید  به همین صورت خشک شده!

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

دریاچه بختگان  دومین دریاچه بزرگ ایران بشمار می آید و در سال۱۳۵۲ به عنوان چهارمین تالاب ایران در فهرست تالاب هاى جهانى به ثبت رسیده است.
دریاچه هاى بختگان و طشک در سال هاى پرباران به هم مى پیوندند و دریاچه واحدى را تشکیل مى دهند که محدوده پهنه آبى آنها به حدود ۱۷۰ هزار هکتار مى رسد. پارک ملى و پناهگاه حیات وحش بختگان نخستین بار طبق مصوبه شماره۷ مورخ ۱۲ آذر۱۳۴۷ از سوى شوراى عالى شکاربانى و نظارت بر صید به عنوان منطقه حفاظت شده اعلام شد.

 

 

پارک ملی بختگان شامل دریاچه بختگان با وسعت بیش از ۱۴۳هزار هکتار و پناهگاه حیات وحش بختگان با وسعتی بیش از ۱۸۴هزار و ۶۰۰هکتار شامل دریاچه طشک، عرصه های کوهستانی و دشتی محاط بر دریاچه ها است که در فاصله ۷۰کیلومتری غرب شهرستان نیریز و ۱۶۰کیلومتری شیراز واقع شده است. پوشش گیاهى متراکم درختچه و درختان بنه، بادام کوهى، تنگرس، کیکم، قیچ، درمنه و بلوط و برخى گیاهان بومى نیز بخش دیگرى از زیبایى هاى منطقه تحت حفاظت بختگان را تشکیل مى دهند. افزون بر این، منطقه بختگان، محل زندگى پرندگانى مانند کبک، هوبره، تیهو، کوکر، کبوتر، قمرى، دارکوب، جغد کوچک و بلدرچین بوده و زمستان هر سال پذیراى تعداد زیادى از پرندگان مهاجر از مناطق سردسیر شمالى است.

/ 1 نظر / 11 بازدید
هومن

تاسف و حسرت ..جنگلهای کردستان / ماجرای بختگان و مصوبه شورا که بنظرم خودشون رو مسخره کردن . طرح جهادی شهرداری در خيابان آيت بالاتر از هفت حوض تموم درختای باغچه عریض حاشیه رو نابود و يا نيمه جون کرد .