منظر فرهنگی (۱)

سرانجام  در روزهای پایانی سال و با شروع تعطیلات  خبرهای بدی که هر روز از این طرف و آن طرف درباره محیط زیست سرازیر می شدند مدتی فروکش کرده و به  من مجال اینو دادن که کمی به مقولاتی که  دوست دارم بیشتر به آنها بپردازم برسم. در این نوشته راجع به مناظر فرهنگی مقدمه ای رو می گم تا پیش زمینه ای باشه برای مطالب بعدی که راجع به  منظر فرهنگی  مقبره کوروش و تنگه بلاغی خواهد بود.

در درسی با عنوان مرمت و بهسازی محیط  در ترم پیش  ، مباحث مفصلی داشتیم  پیرامون تاریچه مرمت محیط و منظر ، اهمیت اون ، کنوانسیونهایی که در مورد مرمت سایتهای  تاریخی وجود داره و مرمت و بهسازی در ایران  ... که بسیار مفید بود. به همین خاطر و به  دلایلی که گفتم خلاصه رو  طی چند گفتار مطرح میکنم.

منظر فرهنگی ، محیط زیست اطراف ماست که از  تداخل انسان  در محیط پیرامونش  پدید آمده . منظر فرهنگی راوی داستان ساکنان  پیشین  آن و آرزوهای آنهاست ؛بازگو کننده نحوه تطابق انسانها با محیط زیست و چگونگی روند تخریب آن است.

مطالعه و تحقیق راجع به مناظر فرهنگی به درک بهتر  انسان مدرن  امروزی از محیط زیست خود می انجامد و بر این اصل صحه می گذاره که این موجود دو پا  جزیی یکپارچه  از  آن است.

منظر فرهنگی هم چنان یک منطقه جغرافیایی است  که شامل منابع فرهنگی و طبیعی  و حیات وحش آن است  که با وقایع ، فعالیتها و انسان گذشته در آمیخته است.

به طورکلی ۴ نوع منظر فرهنگی داریم ؛ 

 

Historical sites: سایتهای  تاریخی : منظر در این نوع بدلیل همراهی آن با اتفاقات و افراد اهمیت دارد. وشامل باغهای مسکونی – پارکها – اجتماعات روستایی – گورها و  قبرستانها – باغهای وحش و میادین جنگ است . علاوه بر پوشش گیاهی  و توپوگرافی منظر فرهنگی ممکن است شامل عناصر آبی  مانند استخر ، آبنما ، چشمه ها ،  جاده ها ، راهها ، پلکان و دیوارها و  مبلمان  می باشد.

w-archaeology-stonehenge-main_picture-2       stonehenge.jpeg

Historic Designed Landscapes : مناظر  تاریخی طراحی شده : که  بطور آگاهانه توسط  یک  طراح منظر، باغبان سنتی یا یک معمار طراحی شده  اند. ین منظر می تواند نشاندهنده یک جریان  یا رویداد  در طراحی محیط یا یک توسعه مهم  در تئوری و عملکرد آنرا نشان دهد. ارزشهای زیبایی شناسی درمناظر  طراحی شده بسیار مهمند.

design4.jpg

Historic Vernacular Landscapes : منظری که  تکامل آنها در اثر استفاده انسان  بوجود آمده و فعالیتها و کار آنها  این نوع منظر را بوجود آورده  و انعکاس دهنده  زندگی روزمره مردمان آن است  مانند مناظر کشاورزی  یا حتی یک  مزرعه .

ethno3.jpg

Ethnographic landscapes : منظر بومی : مناظری که شامل منبع طبیعی است  مانند سکونتگاههای موقت ، سایتها مذهبی  و یا ساختارهای عظیم زمین شناسی ، اجتماعات گیاهان – حیوانات از این نوعند .

ethno6.jpg

در نوشته بعدی  در مورد برنامه حفاظتی  مناظر فرهنگی  می نویسم.

در حاشیه :

امروز بالاخره رفتم سرخه حصار، کلی عکس گرفتم  که داستان اونو هم  بزودی  میگم .

 

 

/ 3 نظر / 61 بازدید
مژگان جمشیدی

سلام خانومی،‌سال نو هم مبارک باشه ،‌امیدوارم سال جدید برات سال خوبی باشه و همه بهترین ها را در سال جدید برات آرزو می کنم ،‌از مطالب ارزنده ات هم ممنون رفیق

گرگ خاکستری

تازه به قسمت های حسودی شونده اش!!! نرسيدم. همين الان رسيدم تهران. بعدا می نويسم.

مهشید ارباب زاده

ممنون از مطالب مفید و جدیدی که در ارتناط با منظر فرهنگی نوشته بودید.منتظر مطالب بعدی شما در این ارتباط هستم.