وزیر محیط زیستی که برکنار شد!

خانم Delphine Batho وزیر انرژی، اکولوژی و توسعه پایدار  دولت فرانسوا اولاند  از کار برکنار شد.

"باتو" 40 ساله در یک برنامه رادیویی از کاهش 7 درصدی بودجه وزارتخانه اش در سال 2014 پرده برمی دارد و نیز به دور شدن دولت از تعهدات محیط زیستی که در ابتدا اولاند وعده آنرا داده بود انتقادات آشکاری بیان می نماید و همین امر موجب فراخواندن او به دفتر نخست وزیری می شود.

او در این برنامه به وابستگی شدید فرانسه به انرژی هسته ای اشاره می کند و یادآور می شود که طبق تعهداتِ اولاند می بایست که این وابستگی از 75 درصد به 50 درصد کاهش می یافت که این امر محقق نشده و فرانسه اکنون بیشترین سهم را در میان کشورهای جهان در استفاده از این نوع انرژی دارد.

خانم "باوتو" همچنین حدود یک ماه پیش به استفاده از سیستم  hydraulic fracturing (شکست هیدرولیکی) برای لایه های نفتی انتقاداتی را بیان کرده بود . فن آوری که به دلیل تخریب شدید محیط زیست در دولت قبلی ممنوع شده بود ، در ماههای اخیر فشارهای زیادی از سوی  لابی های اقتصادی برای برداشتن این محدودیت اعمال شده بود.

گروه های محیط زیستی چون صلح سبز سیاست های دولت اولاند را ضد محیط زیستی می دانند و برکناری خانم Batho را غیر عادلانه می دانند.

________________________

در ایران هم بودجه محیط زیست سال ۱۳۹۲ با کاهش 30 درصدی روبروست! بودجه اختصاص یافته به محیط زیست در لایحه بودجه ۱۳۹۲ در حدود ۲۰۵ میلیارد تومان است که تقریبا ۱۴/ ۰ درصد کل مبلغ بودجه است.در حالی که هزینه ساخت بسیاری از پروژه های عمرانی غیرضروری چند برابر این بودجه است مانند ساختن دریاچه چیتگر که حدود 800 میلیارد تومان برآورد هزینه اش بوده!
وضعیت از همیشه وخیمتر و محیط زیست ما از همه وقت نیاز بیشتری به نوازش !!! و توجه دارد .به گفته کمال‌الدین پیرموذن، عضو کمیسیون محیط زیست مجلس، نه تنها سازمان محیط‌زیست در لایحه جدید هیچ طرح جدیدی درباره کاهش آلودگی هوا و احیای دریاچه ارومیه ارائه نداده است که ردیف بودجه جلوگیری از آلودگی هوا هم نسبت به سال گذشته ۳۹ درصد کاهش یافته است.

امید داریم دولت جدید در زمان ارائه مجدد بودجه به مجلس برای تصویب آن تا پایان سال این بی توجهی را جبران نماید و بودجه سزاواری را برای ترمیم زخمهای وارده به طبیعت کشورمان اختصاص دهد.

/ 1 نظر / 32 بازدید