طراحی پاسخگوی سوال انسان در مورد چگونه زندگی کردن

 هنر باغسازی ، منظره سازی ، پارکسازی، و امروزه طراحی پارک و فضای سبز القابی است که به نادرستی گریبان گیر این حلقه گمشده  علوم گشته است.

هر چند عده ای سابقه تاریخی آنرا به  باغهای  معلق بابل و باغهای ایرانی  که  پیش از میلاد بنا شده بودند نسبت می دهند ولیکن ریشه های علمی و بنیادین آن  به اواخر قرن ۱۹ بر می گردد، زمانی که جنبش art & crafts   توسط ویلیام موریس  و  جان راسکین  بعد از  انقلاب صنعتی  شکل گرفت چرا که این دو انقلاب صنعتی را مخرب و در تضاد با طبیعت می دانستند.. این جنبشها  همزمان با موج تفکرات محیط زیستی سالهای  ۱۹۶۰ موجب تحولی عظیم  در  معماری گشت و جنبه های بصری و زیبایی شناختی که در گذشته به آن توجه افراطی می شد در کنار جنبه های محیط زیست و اکولوژیکی  قرار گرفت تا انسان و تکنولوژی را نه در برابر طبیت بلکه همراه آن سازد.

طراحی محیط چون حلقه ای ، محیط زیست ، اکولوژی ، شهرسازی ، معماری ، گیاه شناسی ، را با مقوله های  فرهنگی ، تاریخی  وعلوم  اجتماعی پیوند می دهد و محیط انسان ساخت را در هماهنگی  با عناصر  محیط طبیعی  قرار داده و پایداری و بقاء آنرا تضمین می نماید.       

                         

              

           ایان مک هارگ                              فرانک لویدرایت                                 المستد

رشته ای که امروزه  تحت عنوان  طراحی محیط زیست از آن یاد می شود مرهون تلاشهای افرادی چون المستد - فرانک لویدرایت- مک هارگ-راسکین و موریس و جان نش  است که  جای در پای طبیعت نگذاشته بلکه زندگی در کنار آنرا رمز بقای انسان دانستند..

 

/ 3 نظر / 43 بازدید
گرگ خاکستری

اول!!!!! سلام. خوشحالم که اومدين. فقط چه زمينه سياه خوفی داری!

گرگ خاکستری

ضمنا با اجازه لينک هم دادم

مرد خاکی

سلام...خوش آمديد به دنيای وبلاگستان..... موفق باشيد