جايزه حرفه ای طراحی منظر

ASLA   یا انجمن معماران منظر آمریکا در سال 1899 پایه گذاری شد. این انجمن کارش را با 11 عضو آغاز کرد که این تعداد هم اکنون به 16200 نفر و 48 شاخه میرسد که از 50 ایالت آمریکا و 42 کشور دنیا درآن عضو هستند. ASLA  درصدد است تا معماری منظر را بصورت حرفه ای گسترش بدهد که این مهم را از طریق ارتباطات، آموزش و حمایت عمومی انجام می دهد.

تعریفی که ASLA از معماری منظر ارائه داده  آنرا شامل تجزیه و تحلیل ، برنامه ریزی ، طراحی ، مدیریت و حفاظت و حمایت از محیط زیست طبیعی و انسان ساخت است و پروژه های آن در برگیرنده طیف وسیعی از پروژه های  مسکونی ، پارکها و مکانهای تفریحی ، آثار و یادمانهای تاریخی ، طراحی شهری ، منظر خیابانها  و فضاهای عمومی ، کریدورها ، باغهای تفریحی و  گیاهشناسی ، طراحی فضاهای ایمن ، مهمانسراها و مکانهای اقامتی -  توریستی ، آموزشی ، کمپهای دانشگاهها ، باغهای درمانی ، حفاظت تاریخی و مرمتی ، احیاء ، پروژه های تجاری و شرکتی  و...  می باشد.

 هدف ASLA بالا بردن سطح آگاهی عمومی و حمایت و تشویق معماران و طراحان منظر است که آنها را در سطح محلی ، ایالتی و ملی و سیاستهای اجتماعی هدایت می کند.

هر ساله  ASLA مسابقه ای را برگزار می کند که طی آن جایزه حرفه ای معماری منظر را به برندگان منتخب هیات داوران اهدا مینماید . نتیجه مسابقه امسال نیز در زمینه های مختلف و به طرحهای برنده  در 9 آوریل اعلام شد که از  میان 500  شرکت کننده 38  طرح انتخاب شدند که جوایز  آنها در 8 اکتبر در جلسه سالانه ASLA در سانفرانسیسکو به آنها اهدا خواهد شد.

در پست بعدی به معرفی جایزه بهترین طرح برگزیده در رشته طراحی عمومی اشاره خواهم کرد که طرح آن ایجاد باغ گیاهشناسی  برای دانشگاه هاروارد بوده است.

                              457-08.jpg           

 

 پیوست:

خبرگزاری CHN  به نقل از طاها هاشمی اعلام کرد «امروز سازمان ميراث فرهنگي با قدرت اجرايي بيشتري در مقابل هر نوع تهديد آثار تاريخي ايستادگي مي‌كند و بر همين اساس در صورتي كه مطالعات مقدماتي رطوبت سنجي پيش از آبگيري و مطالعات رطوبت سنجي پس از آن نشان دهد رطوبت درياچه سد، روي آثار مجموعه جهاني پاسارگاد و مقبره كوروش تاثير مي‌گذارد، آبگيري سد متوقف و درياچه خشك مي‌شود.»

حالا باید دید که با این شعارها و جانفشانی ها  که میراث می کنه آیا بعدا اعلام نخواهد شد که رطوبت سنجی انجام شد و آزمایشات نشون دادن که پاسارگاد در امن و امان به زندگی جاویدان خود ادامه خواهد داد؟! بهتره منتظر باشیم شاید پیشبینی ما این بار اشتباه از آب دربیاد.

/ 3 نظر / 23 بازدید
محمد درويش - مهار بيابان زايی

وبلاگ شما به رغم جوان بودن؛ تقريباْ همه مولفه های يک نويسنده حرفه ای و مسلط به حوزه کاری خود را نشان می دهد. اميدوارم در اين راه پايدار بمانيد.

تله كابين

خيلي جالب بود. با اين مطلب توقع ما رو نسب به خودتون بالا بردين.

ایرو

میشه واسمه من یک ژرو}ه رو از ایده تا اجرا بفرستی به ایمیلم rahmanian.roya@yahoo.com